Pszichoszomatika. A tételmondat nem más, mint a lelki eredetű betegségek kivetülése a fizikai mivoltra. Megoszlanak a vélemények a társadalom tagjai közt, hogy egy adott betegség, megbetegedés vajon honnan eredhet, de a kutatások és már a tudományágak egyes részei is arról tanúskodnak, hogy bizony összefüggés van az élethez való hozzáállásunk és a fizikai mivoltunk között.
Teljesen lényegtelen, hogy a menedzserszűrés során valaki mekkora spirituális érzékkel és affinitással született erre a világra, a jelenség már többször megmutatta nagyon sajnálatos létjogosultságát.
Ép testben ép lélek. Hangzik a mondás, amely nem lehetne kevésbé igaz. De fel kell tenni a kérdést, hogy vajon a ténysdzőket felcserélve is igaz lehet-e a dolog, vagyis ép lélekhez ép test dukál?
A menedzserszűrés kérdésre nem létezik itt sem egyértelmű válasz, de nagy valószínűséggel az elemek megfordítása is igaz tételnek bizonyul, ha az igazságot keressük testről és lélek kapcsolatáról.
A betegségek és a hosszan tartó betegségek közt különbség van, kezelésüket tekintve is. Ha az életben elfogadhatnánk egyetlen jó tanácsot, az az volna, hogy a betegségeket inkább megelőzni próbáljuk és ne hosszadalmas és fájdalmas kezelésekkel elmúlasztani. A megelőzés okosabb, bölcsebb és sokkal jobban kifizetődő döntés az ember életében, ám ezeknek is megvannak a maga technikái. Először is fontos megállapítani, hogy mik okozhatnak betegségeket az életünkben. Ha barokkos túlzással szeretnénk összefoglalni a kérdéskört, akkor azt mondhatnánk, hogy egy szóban megfogalmazva, a stressz.
A stresszel, mint jelenséggel az a gond, hogy az életünk bármelyik pontján találkozhatunk, amely negatív hatással lehet ránk nézve. Az első és leggyakoribb stresszfaktor nem más, mint az, ha valaki a munkahelyi dolgai miatt aggódik.
Érdekesség egyébként, a megyar nyelvben használatos közmondás kialakulása, mely szerint valaki „betegre aggódja magát”. Ez az örökzöld nem véletlenül forog a köztudatban, nagyon megtanulandó, hogy hogyan menjünk elébe a jelenségnek.
A munkahelyi stressz tehát a leggyakoribb kiváltó ok a tartós megbetegedések közt. A főnökök által támasztott elvárások, az ügyfelek által megszabott határidők, a munkatársakkal kialakult konfliktusok, a végtelenbe nyúló, végeláthatatlan túlórák, mind – mind olyan faktornak számítanak, amelyek nem tesznek jót a lelkünknek, idegrendszerünknek, majd ezek által a testünknek sem.
Ha már a közmondásoknál tartunk, hozzászokhattunk ahhoz, pesszimista emberek módjára, hogy a „baj csőstül jön.” A munkahelyi stressz mellett az ember természetesen más színtéren is éli az életét. Az a jó magatartás, ha az ember el tud kicsit vonatkoztatni a munkahelyi problémáktól és képes nem hazavinni a gondokat. Haza, vagyis arra a helyre, ahol felmerülnek helyzetek, gondok, helyzetek, amelyeket egyaránt meg kell oldani. Gondoljunk csak arra, ha párunk, aki iránt törődéssel viseltetünk, ugyanolyan gondokat él át a munkahelyen, mint mi, vagy esetleg a gyermek jön haza az iskolából egy rosszabb jeggyel, vagy egy verekedéssel, mert még éretlen.
A családi és munkahelyi bajok mellett, már csak „hab a tortán”, ha a barátainkkal sem találjuk a közös hangot, ha nem marad időnk, mozogni, szórakozni, egy szóval, ha minden olyan faktor eltűnik, amely kikapcsolna minket.
Mai rohanó világunkban nagyon fontos, hogy a betegségek megelőzését tartsuk szem előtt és ellenőrizzük is magunkat! Egy üzemorvos csodákra képes, az üzemorvosi vizsgálat pedig rendszeresen kell, hogy megtörténjen. A menedzservizsgálat nélküli munkavégzés nagy veszélyekkel járhat.
Törődjön egészségével!